
Levende historie omkring Ringkøbing Fjord
På museets meget flotte hjemmeside kan du læse meget mere aktiviteter og udstillinger: http://www.levendehistorie.dk/. Her kun du også tilmelde dig nyhedsbrev.
Besøgssteder
Museet har en lang række besøgssteder:
- Bork Vikingehavn
- Lyngvig Fyr
- Ringkøbing Museum
- Abelines Gaard
- Bundsbæk Mølle
- Kaj Munks Præstegård
- Provstgaards Jagthus
- Naturkraft
Rundvisninger, guidede ture/ud i naturen
Museet tilbyder i løbet af året en lang række rundvisninger og guidede ture. Se på hjemmesiden hvornår og hvor!
Houvigfæstningen
Et af de steder, hvor museet tilbyder en guidet tur, er ved Houvigfæstningen nord for Søndervig. Turen kan varmt anbefales!


Kaj Munks Præstegård


Kaj Munk var modstandsmand med pennen som våben. Gennem digte, breve, prædikener og artikler udtrykte han sin modstand i sådan en grad, at han den 4. januar 1944 blev hentet af nazisterne og likvideret.
I dag fremstår præstegården, som da Kaj Munk boede i den med sin hustru og børn. Præstegården er desuden indrettet som museum med skiftende udstillinger og genstande.
Se: Kaj Munks Præstegård.
Bork Vikingehavn

De mange huse i Bork Vikingehavn er bygget som for 1000 år siden. Mød her vikingetidens håndværker og husfrue, der er i gang med dagens gøremål.Hør dem fortælle om vikingernes liv. Lad børnene lære vikingernes krigskunst. Blive klogere på vikingernes tro og besøg både den hedenske offerlund og den kristne stavkirke. Mærk stemningen!
Se: Bork Vikingehavn.
Historien bag Naturkraft

(Illustration: Thøgersen & Stouby)
Fra Ringkøbing-Skjerns Kommunes hjemmeside:
Det var et enigt byråd, der på byrådsmødet tirsdag d. 13 juni besluttede at forhøje kommunens tilsagn til oplevelsescentret NaturKraft med 20 mio. kroner og dermed sætte gang i projektet.
– Det er en rigtig god dag for hele Ringkøbing-Skjern Kommune. Med byrådets bevilling kan startskuddet for Naturkraft endelig lyde. Det er et mangeårigt, visionært arbejde, der nu realiseres, og det betyder, at vi kan se frem til om ganske få år at indvie en attraktion af høj international klasse, der vil give et boost til områdets vækst og turismeudvikling, siger borgmester Iver Enevoldsen.
Med den nye bevilling forhøjer Ringkøbing-Skjern Kommune sit samlede tilsagn til projektet til i alt 100 mio. kroner. Dermed er der nu givet samlede tilsagn til projektet for 230 mio. kroner.
Ud over bevillingen fra kommunen er projektet bl.a. støttet af flere fonde. A.P. Møller Fonden besluttede sidste år at bevilge 100 mio. kroner til NaturKraft, ligesom Augustinus Fonden så sent som i sidste måned bevilgede 10 mio. kroner. Herudover er der modtaget tilsagn fra vindmøllekoncernen Vestas, Færchfonden og en lokal virksomhed, ligesom der er modtaget støttebeløb fra “Erhvervsvækst Ringkøbing” til modningsarbejdet.
De ekstra 20 mio. kroner fra byrådet finansieres som udgangspunkt af engangsindtægter, blandt andet fra salget af HMN Naturgas, og bevillingen får derfor ingen betydning for kommunens driftsbudgetter eller prioriteringen af andre anlægsbudgetter.
Indsigt i naturens kræfter
NaturKraft-parken på 50 hektar skal ligge både natur- og bynært lige uden for Ringkøbing – tæt på Ringkøbing Fjord, Stadil Fjord, Vonåen og Vesterhavet. Hele anlægget skal med udgangspunkt i den lokale natur skabe forståelse og indsigt i naturens kræfter, menneskets samspil med naturen historisk og aktuelt, samt bevidsthed om, hvordan vi hver for sig og sammen kan bidrage til en bedre balance mellem naturens ressourcer og menneskers behov.
Målgruppen er turister og lokale, der vil blive tilbudt videnbaserede, action-prægede og sanselige oplevelser. Som en seriøs attraktion vil NaturKraft også opbygge en skoletjeneste, der kan bruges til at understøtte læringsmål over en bred front fra indskoling til og med gymnasiet.
NaturKraft har et samlet anlægsbudget på minimum 250 mio. kroner. Med byrådets tilsagn sættes der nu gang i etableringen af parken. De sidste 20 mio. kroner, der mangler for at nå budgetrammen forventes fortsat finansieret gennem fonde og andre eksterne finansieringsmuligheder.
– Vi tror på en fuld finansiering af projektet, men hvis det mod forventning skulle blive svært at finde de sidste 20 mio. kroner, så tilpasser vi projektet, siger Iver Enevoldsen.
Om NaturKraft